Nie bądź klucha, hartuj ducha z Polopiryną!

"Polopiryna to marka, która od ponad 50 lat skutecznie pomaga wrócić do zdrowia milionom ludzi w Polsce. Przez ten okres zdobyła zaufanie kilku pokoleń Polaków i do dziś jest najczęściej wybieranym lekiem na przeziębienie i grypę. Potęgę marki przypieczętował przyznany w 2005 r. tytuł Superbrands."

 [ epr.pl 2008-02-25 ]

POLOPIRYNA

Polopiryna jest lekiem uśmierzającym ból oraz obniżającym temperaturę ciała. Efekt uśmierzania bólu wynika z tego, że kwas acetylosalicylowy przeciwdziała syntezie pewnych substancji (prostaglandyn), które wzmagają wrażliwość na ból. Obniżenie temperatury spowodowane jest wydzielaniem się ciepła z organizmu pod wpływem Polopiryny. Lek daje również efekt przeciwzapalny.

W styczniu, na  zajęciach laboratoryjnych z chemii farmaceutycznej realizowaliśmy założenia projektu związane z badaniem leków przeciwbólowych. Postanowiliśmy przebadać Polopirynę, gdyż w opinii aptekarzy - pacjenci "najczęściej ją kupują".

Kwas  acetylosalicylowy   oznacza  się  metodą   alkacymetryczną.  Najpierw  przeprowadza  się hydrolizę  estru  na  gorąco  za  pomocą  nadmiaru  mianowanego  roztworu  wodorotlenku  sodu  do  salicylanu i  octanu  sodu.  Nadmiar  wodorotlenku  sodu  odmiareczkowuje  się mianowanym   roztworem  kwasu  siarkowego (VI)  wobec  fenoloftaleiny   jako  wskaźnika.

C9H8O4  +  2  NaOH   →  C7H5O3Na  +  CH3COONa  +  H2O

              H2SO  + 2  NaOH   ↔    Na2SO4   +   2  H2O

Przy analizie Polopirynki... wszyscy mają skupione minki!
 

O reeety... o reeety?! Jaką objętość odczytać z biurety?
 

Jakie analityk ma dziś zadanie? Wiadoooomo! Miareczkowanie!

 

© Copyright 2013 by B.G.