Okazało się że, kartka w kalendarzu z datą 14 lutego to wspaniała okazja, aby wykorzystać wiedzę chemiczną w sposób co najmniej… oryginalny! Należało powiązać strzępki informacji z lekcji chemii na temat właściwości niektórych substancji, by skojarzyć fakty, że kwas cytrynowy i wodorowęglan sodu mogą posłużyć do przygotowania „musujących kulek kąpielowych”.

Do przygotowania kulek kąpielowych użyliśmy: 25g kwasu cytrynowego, 25g wodorowęglanu sodu, ok. 10 ml płynnego oleju roślinnego, ok. 5 ml olejku eterycznego (pomarańczowego, różanego, lawendowego...), szczyptę barwnika spożywczego oraz wodę dozowaną ze spryskiwacza w celu uplastycznienia całej masy. W przepisie podstawowym dokonaliśmy małej modyfikacji - dodając ok.10g skrobi spowodowaliśmy, że kule po wrzuceniu do wody nie tonęły.

Opracowaliśmy sposób użycia: Kulę (gwiazdkę lub serduszko) należy wrzucić  do ciepłej wody, najlepiej włożoną do specjalnego bawełnianegoworka i poczekać, aż zacznie działać - musować w wodzie, a substancje zawarte w niej zaczną równomiernie roznosić się po całej kąpieli.

 

Dzięki specjalnie dobranym, unikatowym składnikom, naturalnie natłuszczają i chronią skórę, a woń płatków kwiatów, ziół i olejków eterycznych madziałanie aromaterapeutyczne.

Twórcą aromaterapii  był metody był francuski chemik, badacz olejków eterycznych, Rene-Maurice Gattefosse. Obecnie aromaty stanowią jeden z elementów medycyny naturalnej oraz zielarstwa. Olejki eteryczne to najskuteczniejsze środki antyseptyczne, czyli taki, które niszczą drobnoustroje na skórze. Na świecie istnieje ponad trzysta tego typu substancji. Ich działanie może się odbywać na dwa sposoby: wnikanie przez skórę i poprzez zapach. 

Z okazji Walentynek wszyscy Uczniowie-Retortowicze otrzymali symboliczny upominek w postaci  musującego serduszka... do kąpieli.

"Musujące kule kąpielowe" w wydaniu Uczniów zyskały bardziej odmienne kształty... kwiatków, grzybków oraz gwiazdek!

Chemiczną mieszaninę niejednorodną... udało się nam przekształcić w przyjemnie pachnące, kolorowe dodatki kąpielowe.  

 

© Copyright 2013 by B.G.